U cilju ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja informišemo i edukujemo javnost da se putem redovnih fizičkih aktivnosti može sprečiti komplikacije dijabetesa.
Kada pronađete svoju idealnu fizičku aktivnost i dobro je dozirate uz režim života koji kao osoba sa dijebetesom sprovodite, više nikada nećete „morati“ da vežbate ili budete aktivni – telo će vam to tražiti samo.
Za što bolje zdravlje, svim odraslim osobama potrebno je najmanje 150 minuta fizičke aktivnosti umerenog intenziteta nedeljno, a stručnjaci takođe preporučuju vežbe otpora i snage najmanje dva puta u toku sedmice. U borbi sa dijabetesom i što boljim održavanjem bolesti pod kontrolom, fizička aktivnost je jedan od najvažnijih faktora i ne samo to – ako smo aktivni, to može pomoći i u prevenciji oba tipa ove bolesti.
Zašto je fizička aktivnost važna za osobe sa dijabetesom?
Najpre, povećava broj otkucaja srca. Bilo da hodate, trčite, vozite bicikl ili plivate, aktivnost ubrzava rad srca, što pomaže telu da efikasnije koristi insulin.
Takođe, fizička aktivnost poboljšava cirkulaciju. Vežbanje dovodi krv do svih organa, posebno do bubrega, mozga, srca i očiju, a oni su, kao što je poznato, „na udaru“ dijabetesa. Ako su osobe sa dijabetesom aktivne, tako smanjuju rizik i od srčanih oboljenja, utiču na nivo ukupnog holestrola i regulaciju krvnog pritiska.
Uloga fizičke aktivnosti je važna i u kanalisanju stresa. Poznato je da stres povećava rizik od razvoja dijabetesa, da obolelim osobama otežava kontrolu stanja i da može da izazove nagle skokove, ali i padove glukoze u krvi. Sa druge strane, vežbanje može da poboljša metabolizam proteina i masti, usporavajući proces oštećenja organa.
Pre plana vežbanja, konsultujte se sa lekarom
Ako uzimate insulin, morate pažljivo da pratite reakcija tela i kako se osećate. Ako doza leka nije odgovarajuća, upašćete u rizik od hipoglikemije. Zbog toga je poseta lekaru uz iznošenje plana aktivnosti potrebna, kako bi se sprečili i drugi rizici.
Bilo da ste tek rešili da počnete sa laganim vežbicama ili ste aktivni, nameratave da pojačate tempo ili uvedete neku novu aktivnost, ono što morate da uradite je da proverite nivo šećera u krvi, uzmete odgovarajuću hranu i što je posebno važno, hidrirate se pre, za vreme i posle vežbanja. Kako se vaša kondicija bude vremenom poboljšavala, i ukupno zdravlje će biti stabilnije, a dijabetes pod lakšom kontrolom.