PREMA IZVORIMA STUDIJE UNIVERZITETA U NAGOJI, U CILJU OSTVARIVANJA JAVNOG INTERESA U OBLASTI JAVNOG INFORMISANJA, INFORMIŠEMO I EDUKUJEMO JAVNOST O BEZBEDNOSTI VOZAČA SA DIJABETESOM

Kontinuirano praćenje glukoze smanjuje rizik u vožnji

Vožnja može biti izazov za osobe sa dijabetesom, posebno zbog mogućnosti naglih padova šećera u krvi (hipoglikemije), što može dovesti do vrtoglavice, gubitka svesti i smanjene sposobnosti reagovanja. Međutim, nova studija istraživača sa Univerziteta u Nagoji pokazuje da upotreba uređaja za kontinuirano praćenje glukoze (CGM) može značajno poboljšati sigurnost vozača sa dijabetesom. Ovi uređaji koriste senzore koji neprekidno mere nivo šećera u krvi i šalju upozorenja kada dođe do opasnih padova, omogućavajući vozačima da pravovremeno reaguju i spreče potencijalno opasne situacije na putu.

Smanjenje epizoda hipoglikemije i veće samopouzdanje u vožnji

Studija je pokazala da su vozači koji su koristili CGM uređaje imali značajno manje epizoda niske glukoze u krvi u poređenju sa onima koji nisu koristili ovu tehnologiju. Hipoglikemija može izazvati simptome poput zbunjenosti, slabosti, drhtanja i znojenja, što može negativno uticati na sposobnost upravljanja vozilom. Pored toga, učesnici istraživanja su prijavili povećano samopouzdanje prilikom vožnje jer su imali veću kontrolu nad svojim zdravstvenim stanjem i osećali se sigurnije na putu.

„Vozači sa dijabetesom često imaju zabrinutost u vezi sa hipoglikemijom tokom vožnje. Naša studija pokazuje da kontinuirano praćenje glukoze može pomoći u smanjenju tog rizika i omogućiti im da se osećaju sigurnije,“ rekao je jedan od autora istraživanja sa Univerziteta u Nagoji.

Tehnologija kao ključ za veću bezbednost u saobraćaju

Ova otkrića imaju širu primenu ne samo za osobe sa dijabetesom već i za celokupnu saobraćajnu bezbednost. Upotreba CGM uređaja može značajno smanjiti broj saobraćajnih nesreća povezanih sa naglim padovima šećera u krvi, što bi moglo dovesti do novih preporuka i regulativa u oblasti vozačkih dozvola za osobe sa dijabetesom.

Uvođenje CGM tehnologije u svakodnevni život dijabetičara može imati brojne dugoročne benefite, uključujući smanjenje hitnih medicinskih intervencija, manju potrebu za hospitalizacijama i opšte poboljšanje kvaliteta života. Ova studija dodatno naglašava koliko je tehnologija važna u modernom upravljanju dijabetesom, omogućavajući ljudima da vode aktivan i siguran način života, uključujući i bezbedno učestvovanje u saobraćaju.

Dok se CGM uređaji već koriste kod mnogih osoba sa dijabetesom, njihova šira primena među vozačima mogla bi postati ključni korak u povećanju saobraćajne sigurnosti i smanjenju rizika od nesreća.

Recenzija dr Radivoj Mračević