PIVOTALNO ISTRAŽIVANJE POKAZUJE PREDNOSTI SMANJENOG KALORIJSKOG UNOSA ZA TRUDNICE SA GESTACIJSKIM DIJABETESOM
PREMA IZVORIMA ISTRAŽIVANJA DIGEST U ENGLESKOJ, U CILJU OSTVARIVANJA JAVNOG INTERESA U OBLASTI JAVNOG INFORMISANJA, INFORMIŠEMO I EDUKUJEMO JAVNOST O ARTERIJSKOJ BOLESTI
Novo istraživanje koje je finansirano pokazalo je da je smanjen unos kalorija u kasnoj trudnoći siguran i koristan za žene sa gestacijskim dijabetesom koje imaju prekomernu telesnu težinu ili gojaznost.
Ovi nalazi postavljaju temelje za novu kliničku podršku koja bi mogla pomoći hiljadama žena sa gestacijskim dijabetesom da izbegnu izazove lečenja insulinom i poboljšaju zdravlje za njih i njihove bebe.
Studija o ishrani kod gestacijskog dijabetesa (DiGest) koju je vodila profesorka Klir Mik sa Univerziteta u Lesteru i Kembridžu, objavljena je danas u časopisu Nature Medicine, a rezultati će biti predstavljeni na Profesionalnom kongresu u Glazgovu sledeće nedelje.
Gestacijski dijabetes može se razviti tokom trudnoće i pogađa oko 1 od 20 trudnica.
Većina žena sa ovom bolešću savetuje se da promeni ishranu kako bi pomogla u kontroli nivoa šećera u krvi i smanjila rizik od komplikacija tokom trudnoće, porođaja i nakon toga. Međutim, nije bilo jasno da li smanjenje kalorija može biti sigurno ili korisno. Ovo je upravo istraživano u DiGest studiji.

Profesorka Mik je objasnila:
„Znamo da dijete sa smanjenim kalorijama podstiču mršavljenje i poboljšavaju nivo šećera kod ljudi sa tipom 2 dijabetesa, ali to nikada nije testirano kao način da se pomogne ženama sa gestacijskim dijabetesom da minimiziraju dobitak na težini.“
Šta je uključivala studija?
U DiGest studiji, 425 trudnica sa gestacijskim dijabetesom i indeksom telesne mase (ITM) većim od 25 kg/m2 testirale su jednu od dve različite dijete od 29. nedelje trudnoće do porođaja:
-
Standardna zdrava, uravnotežena ishrana od 2.000 kcal dnevno.
-
Nutritivno kompletna smanjena kalorijska ishrana od 1.200 kcal dnevno.
Učesnice su svakodnevno dobijale kutije sa obrocima i užinama. Istraživači su pratili njihovu težinu, nivoe šećera u krvi, potrebu za insulinom i zdravlje majke i bebe.
Rezultati:
Rezultati su potvrdili da smanjeni unos kalorija u trećem trimestru trudnoće nije predstavljao nikakve zdravstvene rizike i bio je siguran za žene sa gestacijskim dijabetesom i njihove bebe.
Žene koje su pratile ovu dijetu bile su manje sklone potrebi za dugotrajnom insulinom za upravljanje nivoima šećera u krvi.
U grupi sa standardnom ishranom 39% žena zahtevalo je lečenje insulinom tokom trudnoće, dok je u grupi sa smanjenim unosom kalorija to bilo 28%. Ovo sugeriše da je smanjen unos kalorija možda poboljšao proizvodnju insulina ili osetljivost na insulin, pomažući ženama da efikasnije kontrolišu nivoe šećera u krvi.
Profesorka Mik je dodala:
„Ako bismo nacionalno primenili dijetu sa smanjenim kalorijama za ovu grupu, predviđamo da bi svaka osma žena sa gestacijskim dijabetesom mogla smanjiti potrebu za insulinom, što procenjujemo da bi moglo koristiti do 13.000 žena svake godine.“
U obe grupe, žene su u proseku izgubile 3 kg u trećem trimestru. Istraživači nisu uočili razliku u gubitku težine između grupa, ali su žene koje su izgubile težinu u bilo kojoj grupi videle nekoliko prednosti u poređenju sa ženama koje nisu izgubile težinu. To je uključivalo:
-
Niže nivoe šećera u krvi i 7% više vremena u normalnom opsegu.
-
Poboljšanje krvnog pritiska.
-
48% manji rizik od porođaja prevelike bebe. Ovo je povezano sa sigurnijim porođajem i smanjenim rizicima od gojaznosti i dijabetesa tipa 2 za dete kasnije u životu.
Istraživači su nastavili pratiti žene tri meseca nakon porođaja. Otkrili su da su žene koje su izgubile težinu u kasnoj trudnoći održale svoju težinu i poboljšale nivoe šećera u krvi nakon porođaja.
Ove dugoročne koristi su važne jer žene sa gestacijskim dijabetesom imaju deset puta veći rizik da kasnije razviju dijabetes tipa 2.
S obzirom da održavanje zdravije težine i stabilnijih nivoa šećera u krvi može smanjiti ovaj rizik, ovi nalazi sugerišu da bi umeren gubitak težine u kasnoj trudnoći mogao biti efikasan način da se smanji verovatnoća od razvoja tipa 2 nakon gestacijskog dijabetesa.
Profesorka Mik i tim sada vode trogodišnje istraživanje kako bi dalje ispitali dugoročne koristi, uključujući uticaj na rizik od dijabetesa tipa 2.
Clodie Rolph, 42, iz Suffolk-a, koja je učestvovala u DiGest studiji, rekla je:
„Bila sam stvarno iznenađena, i pomalo uznemirena, kada sam saznala da imam gestacijski dijabetes. Učestvovanje u DiGest studiji imalo je vrlo pozitivan uticaj na moje zdravlje i veoma sam zahvalna što sam imala priliku da učestvujem.
Bilo je lako, stvarno sam uživala u hrani i pomoglo mi je da kontrolišem svoju težinu u poslednjem trimestru trudnoće. Iako je bilo izazovno u nekim trenucima, sve to dodatno praćenje, zdravija ishrana i više aktivnosti bilo je vredno da bih imala srećnu i zdravu devojčicu.“
Dr. Elizabet Robertson, direktor za istraživanje i kliničku praksu u Diabetes UK, izjavila je:
„Ponosni smo što smo finansirali ovo ključno istraživanje koje rešava kritičan nedostatak u našem razumevanju kako bezbedno lečiti gestacijski dijabetes promenama u ishrani. Sa novim razumevanjem, imamo priliku da pomognemo većem broju majki da imaju zdravu trudnoću, rode zdrave bebe i smanje rizik od dijabetesa tipa 2 u budućnosti.“
Šta ovo znači za osobe sa gestacijskim dijabetesom?
Normalno je i zdravo dobijati težinu tokom trudnoće kako bi podržali rast i razvoj bebe. Međutim, prekomeran dobitak na težini može nositi rizike.
Ovi nalazi sugerišu da klinička podrška za mršavljenje male količine težine (oko 3 kg) u trećem trimestru trudnoće može biti siguran način da se minimizira ukupni dobitak na težini, a povezano je sa zdravstvenim koristima za majku i bebu. Međutim, ovaj pristup možda nije odgovarajući za sve.
Važno je napomenuti:
-
Nisu sve trudnice sa gestacijskim dijabetesom potrebne da gube težinu. Ovi nalazi se primenjuju samo na žene sa gestacijskim dijabetesom koje imaju prekomernu telesnu težinu ili gojaznost. Ne postoji dokaz da smanjenje kalorija ili mršavljenje nije bezbedno ili prikladno za druge trudnice.
-
Ova studija je sprovedena u trećem trimestru trudnoće, kada je razvoj ključnih organa bebe već završen. Nema dokaza da smanjenje kalorija ranije u trudnoći nije bezbedno.
-
Učesnice su bile podržane od strane zdravstvenih stručnjaka koji su se pobrinuli da budu pažljivo praćene, a njihova ishrana bila je nutritivno kompletna.
-
Ako osoba ima gestacijski dijabetes i prekomernu telesnu težinu ili gojaznost i razmišlja o promenama u ishrani, važno je da se prvo posavetuje sa svojim zdravstvenim timom kako bi dobila personalizovanu podršku o tome kako to učiniti sigurno. Trudnice ne bi trebalo da same smanjuju svoj dnevni unos kalorija na 1.200 kcal.
Recenzija dr Radivoj Mračević