ZDRAVLJE KIČME I DIJABETES
PREMA IZVORIMA SVETSKE ZDRAVSTVENE ORGANIZACIJE U CILJU OSTVARIVANJA JAVNOG INTERESA U OBLASTI JAVNOG INFORMISANJA, INFORMISEMO I EDUKUJEMO JAVNOST O ZDRAVLJU KIČME I DIJABETESU
Dijabetes je hronično stanje koje pogađa milione ljudi širom sveta, a karakteriše ga povišen nivo šećera u krvi. Ova bolest ima ozbiljan uticaj na mnoge aspekte zdravlja, uključujući i kičmu. Iako možda ne bismo odmah povezali ova dva stanja, istina je da postoji veza između zdravlja kičme i dijabetesa.
Dijabetes može izazvati različite komplikacije, uključujući probleme sa nervima i krvnim sudovima, koji mogu uticati na kičmu i okolna tkiva. Oštećenje nervnih vlakana može dovesti do dijabetičke neuropatije, koja se često manifestuje kao bol, trnjenje ili utrnulost u kičmi i drugim delovima tela. Osim toga, poremećaj cirkulacije krvi može uticati na ishranu kičme i doprineti degenerativnim promenama, kao što su išijas i diskus hernija.

Povezanost dijabetesa i problema sa kičmom
Kod dijabetičara, visok nivo šećera u krvi može uticati na kosti i zglobove, stvarajući veći rizik od razvoja kičmenih problema. Nisko nivo kalcijuma u kostima, koji je čest kod osoba sa dijabetesom, može doprineti slabljenju kostiju i povećanju rizika od fraktura kičme. Takođe, dijabetes može prouzrokovati neuropatiju, što može dovesti do gubitka osećaja u ekstremitetima, uključujući i leđa. Ovo može rezultirati lošim držanjem tela i neprirodnim položajem kičme, što dalje pogoršava probleme s kičmom.
Rizici lošeg držanja tela
Loš kičmeni položaj, kao što je naginjanje napred ili kriva kičma, može dovesti do različitih problema, uključujući bol u leđima, napetost mišića i ograničenu pokretljivost. Kod dijabetičara, ovi problemi mogu biti još izraženiji zbog već postojećih promena u kičmi uzrokovanih dijabetesom. Ograničena pokretljivost i bol u kičmi mogu dodatno otežati svakodnevne aktivnosti i kvalitet života.

Prevencija i lečenje bola u kičmi kod osoba sa dijabetesom
Bol u kičmi može biti neprijatan i ograničavajući, ali postoje mere prevencije i terapijske metode koje mogu pomoći kada je lečenje išijasa i drugih bolesti kičme u pitanju.
Prevencija je ključna u održavanju zdravlja kičme kod osoba sa dijabetesom. Nekoliko mera prevencije bola u kičmi uključuje.
-
Održavanje zdrave telesne mase kroz zdravu ishranu i redovnu fizičku aktivnost
-
Održavanje dobrog držanja i pravilnog sedenja
-
Pravilno podizanje tereta i nošenje teških predmeta
-
Redovno vežbanje za jačanje leđnih mišića i podršku kičme
-
Pravilna ergonomija na radnom mestu i u kući
-
Terapijske metode za ublažavanje bola u kičmi
Ako se bol u kičmi već javio, postoje terapijske metode koje mogu pomoći u ublažavanju tog bola kod dijabetičara.
-
Fizikalna terapija može se koristiti za jačanje leđnih mišića, poboljšanje fleksibilnosti kičme i smanjenje bola. Fizioterapeut može predložiti odgovarajuće vežbe i tehnike za olakšavanje bola u kičmi
-
Primena toplote ili hladnoće može smanjiti bol i umiriti upalu u kičmi. Toplotni oblozi ili ledene kese mogu se primeniti na bolno područje radi olakšanja
-
U nekim slučajevima, lekovi protiv bolova kao što su analgetici ili nesteroidni antiinflamatorni lekovi (NSAIL) mogu se propisati za ublažavanje bola u kičmi. Važno je konsultovati se sa lekarom ili farmaceutom pre upotrebe ovih lekova
16.1.2025.
Recenzija dr Radivoj Mračević