U cilju ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja, informišemo i edukujemo javnost o uzrocima i simptomima hiperglikemije.
-
izički i psihički stres može dovesti do hiperglikemije
-
Vrlo visoke vrednosti šećera u krvi mogu dovesti do ketoacidoze i dijabetesne kome
Bilo kakva vrsta fizičkog ili psihičkog stresa može da dovede o hiperglikemije.
Pod hiperglikemijom se smatraju vrednosti nivoa šećera u krvi koje su od 6,1 milimola po litru, pa naviše.
Simptomi hiperglikemije su:
-
sušenje usta
-
malaksalost
-
pojačana žeđ
-
uzimanje dosta vode
-
učestalo mokrenje.
Profesorka dr Katarina Lalić, internista endokrinologije Klinike za endokrinologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije objašnjava da su ovo najčešći simptomi a mogu da se jave, mada ređe i bolovi u nogama ako već postoji neka polineuropacija.
Stres okidač za skok šećera u krvi
– Povišen nivo šećer u krvi ima veze sa neadekvatnom dozom insulina, ili je preveliki bio obrok, ili je bila neka stresna situacija, ili postoji nekakva infekcija. Bilo kakva vrsta fizičkog i psihičkog stresa za organizam može da podigne nivo šećera u krvi. Stres se ne održava na hipoglikemiju, nego pravi hiperglikemiju – objašnjava prof. dr Lalić.
Dok hipoglikemija, pad nivoa šećera u krvi, dovodi do gubitka svesti, visoke vrednosti šećera u krvi mogu da dovedu do dijabetesne kome.
– Kada govorimo o hipoglikemija, mozak radi jedino na glukozu. To mu je osnovni energetski materijal, tako da ako nema dovoljno šećera u krvi, ako je nedovoljna vrednost, može da dođe do potpunog gubitka svesti zbog hipoglikemije. Sa druge strane, vrlo visoke vrednosti šećera u krvi mogu da dovedu do ketoacidoze, a to je stanje koje dovodi do dijabetesne kome – objašnjava prof. dr Lalić.
U prethodnom tekstu, prof. Lalić je objasnila i stanje hipoglikemije, pada nivoa šećera u krvi, do kojeg najčešće dolazi usled preskakanja obroka i neadekvatne doze insulina.
Normalne vrednosti šećera u krvi su između 3,9 i 6,1. Ispod 3,5 milimola po litru je stanje hipoglikemije.