U CILJU OSTVARIVANJA JAVNOG INTERESA U OBLASTI JAVNOG INFORMISANJA, INFORMISEMO I EDUKUJEMO JAVNOST O POVRATKU DECE U ŠKOLU I DIJABETES.

povratak u školu i dijabetes

Prvi septembar obično povezujemo sa kupovinom novog školskog pribora, upoznavanjem novih nastavnika i sticanje novih prijatelja. Ali kada naše dete ima dijabetes, povratak u školu izaziva veliku zabrinutost. Izgradnja snažnog partnerstva sa školom je od suštinske važnosti kako bi se detetu pomoglo da lako i samopouzdano prođe kroz ovu tranziciju.

Danas postoji mnogo veći nivo svesti i informisanosti kako roditelja, tako i nastavnika, što nam daje šansu da sačuvamo naše dete i da ono bude bezbedno i zdravo tokom boravka u školi.

Kako se pripremiti na vreme?

Podržite školu i budite proaktivni
Najvažniji i najefikasniji način da podržite svoje dete je da obezbedite redovnu i konstruktivnu komunikaciju sa školom i timom za dijabetes u školi

Informišite školu da vaše dete ima dijabetes, pre početka školske godine. Posebno se obratite direktoru škole, učitelju ili razrednom starešini, profesoru fizičkog vaspitanja, ukoliko škola ima sopstvenu kuhinju – osoblju koje priprema hranu za učenike i svim ostalim zaposlenima koji mogu doći u kontakt sa detetom.

Najveći broj nas kada pomisli na dijabetes, zapravo misli na dijabetes tipa 2. Obavezno informišite školu da je dijabetes tipa 1 značajno drugačiji i zahteva posebnu vrstu pozornosti i pažnje. Školu detaljno informišite o svim aspektima dijabetesa tipa 1.

Osnovne informacije koje morate dostaviti školi pored generalija deteta i vaših kontakata za hitno obaveštavanje u slučaju incidenta, uključuju i koji tip dijabetesa dete ima i kada je dijagnostikovan. Obavezno ostavite kontakt lekara vašeg deteta.

Jasno im naznačite kada i kako da proveravaju šećer deteta.

Dostavite im listu uobičajenih simptoma hipoglikemije i kako reagovati u slučaju da se ona javi za vreme školskih obaveza deteta – kada dati ugljene hidrate, a kada glukagon. Na listi obavezno treba da se nađu i uobičajeni simptomi hiperglikemije i kako reagovati u slučaju pojave simptoma povećanog šećera.

Dajte dozvolu školi da pozove hitnu pomoć i u vašem odsustvu i dajte smernice u kojim situacijama to moraju obavezno uraditi!

Posebno naglasite informacije o terapiji insulinom vašeg deteta, uključujući:

  • Naziv insulina koji koristi dete i kada treba da ga primi

  • Informacije o fiksnoj insulinskoj terapiji, npr koliko jedinica insulina daju detetu pre svakog obroka

  • Informacije o potrebi za podešavanjem insulinske terapije i faktorom korekcije ukoliko je potrebno

  • Plan obroka deteta: kada treba da jede, koliko ugljenih hidrata treba da unese i kada treba da ima užinu

  • Kako da pripreme dete za fizičku aktivnost i sport: izvori „brzih“ šećera (glukoze i/ili tečnosti sa šećerom) u blizini deteta, kada da testiraju šećer i kada da izbegavaju fizičku aktivnost.

Na vreme dostavite školi i redovno proveravajte zalihe potrebne za dete: aparate sa tračicama za merenje šećera, tračice za keton u urinu

merač šećera u krvi pokazuje izmerene vrednosti glukoze

Obavezno obavestite školu koliko je dete samostalno i koliko može odgovornosti da preuzme u proveri šećera, davanju injekcija insulina i proračunu ugljenih hidrata.

Ostavite u školi popunjen medicinski karton tj propisane mere i terapije od strane lekara i redovno ga ažurirajte.

Budite sigurni da škola ispunjava svoje odgovornosti:

  • Potpuno uključivanje deteta u školski plan, bez diskriminacije

  • Pravovremeno obaveštavanje o svim simptomima ili problemima deteta za vreme boravka u školi

Ne zaboravite da:

  • Date dozvolu školskoj medicinskoj sestri ili drugom obučenom osoblju škole da vodi brigu i sprovodi mere brige o dijabetesu

  • Ukoliko škola priprema obroke, zatražite nedeljni ili mesečni plan obroka unapred i proverite sa njima sadržaj ugljenih hidrata u obrocima

  • Obezbedite i redovno proveravajte potrebne zalihe opreme za dijabetes u školi

  • Na vreme obavestite školsko osoblje o hitnim merama i informacijama u slučaju pojave neželjenih incidenata

  • Dogovorite plan i dnevni ritam merenja šećera i tačnoj evidenciji doza insulina koje je dete primilo u školi

  • Zatražite od školskog osoblja da vas blagovremeno obaveste o planiranim aktivnostima i promenama rasporeda časova, kao i da obezbede detetu lak pristup toaletima i vodi za piće

Obezbedite komplet za dijabetes u školi:

  • Insulin, špricevi ili igle za penove

  • Glukagon komplet

  • Merač šećera u krvi, trake i lancete

  • Ketonske trake, alkoholne maramice

  • Zalihe za insulinsku pumpu, ukoliko je dete koristi

  • Adekvatnu užinu

  • Hranu za brzo podizanje niskog šećera u krvi

Planirajte na vreme školske obroke:

  • Pitajte da li je u školi dostupna hrana bez šećera

  • Pripremite listu dozvoljene hrane za vaše dete

  • Zamolite da vas obaveste ukoliko dete nije uzelo obrok u celosti čak iako je on pripremljen kod kuće

  • Obavestite ih da dete ne sme da preskoči ni jedan planirani obrok tj da ga mora u celosti pojesti ako je pripremljen kod kuće i prema planu

  • Šta je i kako radi CGM, ukoliko ga dete koristi

Naučite ih kako da spreče komplikacije:

  • Usaglasite adekvatnu i školskom osoblju prilagođenu metodu beleženja i izveštavanje o rezultatima šećera u krvi i primljenim dozama insulina, na lak i što jednostavniji način – pripremite šablone ili tabele za unos ovih informacija

  • Objasnite im koliko je vreme kritičan faktor i važnost ranog otkrivanja i preduzetih mera za korekciju niskog šećera u krvi

  • Unapred dajte saglasnost da u hitnim slučajevima dete može biti odvedeno u bolnicu i bez vašeg prisustva

Zamolite ih da dete nikada ne ostavljaju samo i bez nadzora!
Promene u školskim aktivnostima deteta mogu povećati šanse da stvari krenu naopako – ako na vreme niste obavestili osoblje škole. Planirajte ove promene unapred i uspostavite otvorenu komunikaciju sa školom kako biste bili spremni za ove situacije

Situacije koje mogu izazvati promenu plana brige o vašem detetu uključuju:

  • Izlete

  • Časove fizičkog vaspitanja i promena plana aktivnosti

  • Školske zabave i proslave, posebno ako se na njima poslužuje hrana

Kako pravilno brinuti o detetu sa dijabetesom u školi

Postoji mnogo toga o čemu treba razmišljati ako imate dete sa dijabetesom u školi.

Od presudnog značaja je da se dete sa dijabetesom oseća samopouzdano i bezbedno u školskom okruženju i među drugarima i da ne propusti nijedan deo svog obrazovanja i aktivnosti zbog dijabetesa

Savremeni život nudi mnogo rešenja da ovaj plan sprovedete na lakši način i osigurate srećno i bezbrižno odrastanje svom detetu

Pretežno kada govorimo o dijabetesu u školskom uzrastu, govorimo o dijabetesu tipa 1, što je mnogo ozbiljnije i zahtevnije doživotno stanje, koje zahteva sveobuhvatno uključivanje osoba u detetovom okruženju, kako bi mu se obezbedilo nesmetano odrastanje.

Imati tip 1 se „jednostavno dešava“ i nema nikakve veze sa ishranom ili načinom života, ali ishrana i način života mogu dramatično uticati na njegov tok i pojavu komplikacija

Dijabetes može značajno uticati na uspeh vašeg deteta i savladavanje školskih zadataka jer posledično izaziva poteškoće sa pažnjom, pamćenjem, brzinom obrade informacija i perceptivnim veštinama ako se nije dobro kontrolisan.

Suštinski je važno da dete pored podrške porodice ima i podršku u školi, kako bi moglo pravilno da upravlja dijabetesom i izvuče maksimum iz svog školovanja.

Neka deca sa dijabetesom mogu imati više izostanaka od drugih učenika, zbog čestih odlazaka lekaru ili kada se ne osećaju dobro zbog svoje bolesti – važno je da zbog toga ne budu kažnjeni i da imaju mogućnosti da nadoknade propušteno školsko gradivo.

Posebno je važna podrška i nadzor učenicima starijeg uzrasta kada oni imaju i osećaju mnogo veći stepen nezavisnosti i kada je kontrola od strane roditelja, a samim tim i profesora otežana.

Moguće da su roditelji već postigli rutinu u suživotu sa dijabetesom, zavisno od toga kada je dijagnostifikovana bolest tj koliko dugo „žive“ sa njom. Ali ako je bolest potpuno nova, iskustvo će se zasnivati samo na prikupljenim informacijama i isprobanim i testiranim savetima, koji će pomoći bezbednosti deteta u novom školskom okruženju.

Odgovornost roditelja je da obaveste školu da njihovo dete ima dijabetes što je pre moguće i da na vreme dogovore moguće fleksibilne načine nadoknade školskih obaveza za svoje dete kako se ono ne bi osećalo inferiorno, nespremno i suočeno sa neuspehom.

Dijabetes tipa 1 zahteva danonoćno brigu i nadzor

Dok se potrebe za podrškom razlikuju od osobe do osobe, svim učenicima sa dijabetesom tipa 1 je potreban određeni nivo podrške u školi kako bi im pomogli da savladaju sve izazove povezane sa svojim stanjem.

Podrška mladoj osobi sa dijabetesom tipa 1 može imati posebno pozitivan uticaj na njihovo školsko iskustvo, ne samo pomažući u učenju, već i povećanjem njihovog učešća u školskim aktivnostima. Učenicima sa dijabetesom tipa 1 treba dati istu priliku kao i svakom drugom učeniku da u potpunosti učestvuju u svim aktivnostima u školi i da se oseti ravnopravno u ovoj zajednici.

Potrebno im je samo malo dodatne podrške i planiranja unapred!

Škole imaju odgovornost da obezbede okruženje podrške za sve učenike sa određenim zdravstvenim stanjem – da preduzmu sve mere za „ razumna prilagođavanja“

Škole takođe imaju zakonsku obavezu da osiguraju da učenik ne doživi diskriminaciju zbog dijabetesa tipa 1, vodeći računa o privatnosti prilikom provere nivoa glukoze u krvi i/ili ubrizgavanja insulina, ako se to zahteva. Škole moraju imati uslove da preduzmu neophodne radnje kako bi podržale učenika da učestvuje u svim aspektima školskog života, na isti način kao i njegovi vršnjaci.

Svo školsko osoblje treba da ima osnovno razumevanje dijabetesa tipa 1, a određeno osoblje koje se dobrovoljno javlja, da svakodnevnu brine o učeniku sa dijabetesom, treba da ima dodatnu obuku kako bi znali da identifikuju nizak i visok nivo i pomognu u praćenjušećera i davanju insulina.

Dijabetes tipa 1 nije stanje u vezi sa životnim stilom i nije zarazno. To je autoimuno stanje u kojem telo napada ćelije koje proizvode insulin u pankreasu i uništava ih. Dijabetes tipa 1 se ne može sprečiti, to je stanje koje zahteva odluke i radnje koje treba donositi svakog dana kako bi se nivo glukoze održao u određenom opsegu

Svaki dan sa dijabetesom tipa 1 je drugačiji. Svaki dan, učenik će morati da odlučuje kako će insulin, hrana i vežbanje uticati na njegov nivo glukoze. Može biti izazovno donositi toliko svakodnevnih odluka i postupati po njima. Dijabetes tipa 1 može uticati na zdravlje učenika, kako se osećaju i na njihovu sposobnost da se nose sa školskim obavezama

Dete se može osećati „drugačije“ zbog dijabetesa. Radite sa njima kako biste odlučili koliko otvoreni žele da budu sa drugovima iz razreda. Neka deca mogu odlučiti da svoje stanje zadrže u privatnosti, dok bi druga mogla biti otvorenija. Razmislite o korišćenju ukrasnih flastera ili skrivenih mesta za nošenje CGM i pumpe da biste povećali njihovo samopouzdanje.

Pripremite se za potencijalne izazove, kao što su zadirkivanje ili maltretiranje, i imajte strategiju za rešavanje ovih problema. Sarađujte sa školom i timom za brigu o dijabetesu vašeg deteta kako biste pravilno socijalno podržali svoje dete

Učenici i njihove porodice daju sve od sebe da održe nivo glukoze u određenom opsegu uzimajući insulin svaki dan – pomozite im da istraju u tome i da obezbede svom detetu bezbrižno detinjstvo