U cilju ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja, informišemo i edukujemo javnost o pametnom insulinu koji reaguje na promene nivoa šećera u krvi u realnom vremenu.

 

Naučnici su razvili „sveti gral“ insulina koji reaguje na promene nivoa šećera u krvi u realnom vremenu koji bi mogao da revolucioniše lečenje miliona ljudi sa dijabetesom tipa 1 širom sveta.

Pacijenti trenutno moraju sebi da daju sintetički insulin do 10 puta dnevno da bi preživeli. Stalna fluktuacija između visokog i niskog nivoa šećera u krvi može dovesti do kratkoročnih i dugoročnih problema sa fizičkim zdravljem, a borba da se nivoi održe stabilnim takođe mogu uticati na njihovo mentalno zdravlje.

Naučnici su pronašli rešenje za koje stručnjaci kažu da je najbliže leku za dijabetes tipa 1 koliko bi bilo koja terapija lekovima mogla: pametan insulin koji miruje u telu i deluje samo kada je potrebno. Istraživači u SAD, Australiji i Kini uspešno su dizajnirali nove insuline koji oponašaju prirodni odgovor tela na promene nivoa šećera u krvi i reaguju trenutno u realnom vremenu.

Insulin koji reaguje samo „kada treba“

Standardni insulini stabilizuju nivo šećera u krvi kada uđu u telo, ali kada završe svoj posao, obično ne mogu da pomognu u budućim fluktuacijama. To znači da pacijenti često moraju ponovo da ubrizgaju više insulina u roku od samo nekoliko sati.

Novi insulini koji reaguju na glukozu (GRI) postaju aktivni samo kada postoji određena količina šećera u krvi kako bi se sprečila hiperglikemija (visok nivo glukoze u krvi). Oni ponovo postaju neaktivni kada nivoi padnu ispod određene tačke, izbegavajući hipoglikemiju (nizak nivo glukoze u krvi). Ubuduće će pacijentima možda biti potreban insulin samo jednom nedeljno, smatraju stručnjaci.

Finansiranje projekte dolazi od tipa 1 „Diabetes Grand Challenge“, partnerstva između „Diabetes UK“, „JDRF“ i „Fondacije Steve Morgan“. Ulaže 50 miliona funti u najsavremenija istraživanja kako bi pomogla u pronalaženju novih tretmana za dijabetes tipa 1.

„Sveti gral insulina!“

Četiri projekta fokusirana na „pametni“ insulin

Skoro 3 miliona funti dodeljeno je šest istraživačkih projekata koji su razvili različite vrste pametnih insulina. Oni uključuju timove na Univerzitetu Stanford u SAD, Univerzitetu Monaš u Australiji i Univerzitetu Žedžang u Kini. Cilj je ubrzati razvoj i pokrenuti probe što je pre moguće.

Svaki projekat ima za cilj da fino podesi pametni insulin da deluje brže i preciznije, oslobađajući deo ili sve ogromnog tereta upravljanja dijabetesom tipa 1 i smanjujući rizik od dugoročnih komplikacija. Četiri projekta su fokusirana isključivo na testiranje GRI-a.

Peti je razvio novi ultrabrzi insulin kratkog dejstva. Čak i sa najbržim insulinima koji su sada dostupni, još uvek postoji kašnjenje između primene leka i tačke kada počne da deluje na glukozu u krvi. Ovo može dovesti do porasta glukoze u krvi na nesigurne nivoe pre nego što insulin može da deluje da ga snizi.

Brži insulini su takođe potrebni za poboljšanje funkcije insulinskih pumpi i hibridne tehnologije zatvorene petlje, sistema koji se oslanja na uskladišteni insulin koji reaguje u realnom vremenu na promenu nivoa glukoze u krvi.

Šesti projekat je fokusiran na protein koji kombinuje insulin sa drugim hormonom, glukagonom. Za razliku od insulina, koji pomaže u uklanjanju glukoze iz krvi, glukagon stimuliše jetru da oslobodi više glukoze kada nivoi u krvi padnu. Uključivanje oba hormona u jednu formulaciju moglo bi održati nivo glukoze u krvi stabilnim radeći na sprečavanju visokog i niskog nivoa glukoze u krvi.

– Finansiranih šest novih istraživačkih projekata rešavaju velike nedostatke u terapiji insulinom. Zbog toga, ovi istraživački projekti, ako budu uspešni, mogli bi učiniti ništa manje od najave nove ere u terapiji insulinom – dodao je Hejs.

PROJEKAT JE FINANSIRAN OD STRANE GRADSKE UPRAVE ZA KULTURU GRADA NOVOG SADA.

STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.