U cilju ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja, informišemo i edukujemo javnost o glikemijskom indeksu i glikemijskom opterećenju.
Glikemijski indeks
Glikemijski indeks je način da razlikujemo sporije „dobre ugljene hidrate“ od bržih „loših ugljenih hidrata“
Koristite ga za stabilno i fino podešavanje brojanja ugljenih hidrata
Glikemijski indeks (GI) je broj koji vam daje predstavu o tome koliko brzo vaše telo pretvara ugljene hidrate iz hrane u glukozu. GI je način rangiranja namirnica koje sadrže ugljene hidrate, na skali od 1 do100 na osnovu toga koliko utiču na nivo šećera u krvi. Dve namirnice sa istom količinom ugljenih hidrata mogu imati potpuno različite GI brojeve. Što je manji broj, to hrana ima manji uticaj na šećer u krvi.
Ugljeni hidrati po porciji su ukupni svarljivi (ili dostupni) ugljeni hidrati – 1 jedinica (gram) glikemijskog opterećenja je ekvivalentna 1g glukoze
Glikemijsko opterećenje (GO) meri porast šećera u krvi na osnovu broja ugljenih hidrata koje hrana sadrži u prosečnoj porciji. Što je viši indeks glikemijskog opterećenja hrane, to je dramatičniji porast glukoze u krvi.
GI x UH porcije (g) / 100 = GO
Jabuka ima GI 38 i sadrži 13g ugljenih hidrata.
GO= 38 x 13/100 = 5g
Dakle, jabuka daje ekvivalent od 5g glukoze
Krompir ima GI 85 i sadrži 14g ugljenih hidrata
GL=85 x 14/100 = 12g
Krompir obezbeđuje ekvivalent od 12g glukoze
Glikemijski indeks je alat koji se često koristi za bolje upravljanje novoima šećera, posebno u kombinaciji sa brojanjem ugljenih hidrata. Za osobe sa dijabetesom, mnogo bolje sredstvo za kontrolu šećera je glikemijsko opterećenje (GO).
Ishrana sa niskim GI može pomoći i u gubitku težine
Nekoliko faktora utiče na GI namirnice, uključujući: sastav hranljivih sastojaka, način pripreme, kroz koliko je obrade prošla i njena zrelost.
Glikemijski indeks (GI) je mera brzine kojom hrana povećava nivo šećera (glukoze) u krvi. Samo hrana koja sadrži ugljene hidrate ima GI
Namirnice kao što su ulja, masti i meso nemaju GI, iako kod ljudi sa dijabetesom mogu uticati na šećer u krvi!
Ako imate dijabetes, hrana sa visokim GI može otežati kontrolu vaše bolesti.
Razlog zbog kojeg neke namirnice ubrzavaju porast šećera u krvi je taj što proste ugljene hidrate u njima, kao što su rafinisani šećeri i belo brašno, vaše telo lakše pretvara u glukozu – šećer koji ćete koristi za energiju. Nasuprot tome, ugljeni hidrati poput onih u povrću i celim žitaricama se sporije vare. Što prirodnija hrana, sa što manje termičke obrade – “hrana bliža prirodnoj”- obično ima niži glikemijski indeks od rafinisane i prerađene hrane.
Razlog zašto ova mera zavisi od ugljenih hidrata, a ne od masti ili proteina je taj što oni sadrže šećere, skrob i vlakna. Kada telo razgradi šećer ili skrob, pretvara ih u glukozu.
Glukoza je glavni izvor energije za vaše ćelije. Neophodna je, ali ne previše
Telo proizvodi hormone za kontrolu nivoa glukoze. Ovi hormoni uključuju insulin i glukagon. Insulin prenosi glukozu iz krvi u druge organe, a glukagon oslobađa glukozu uskladištenu u jetri, onda kada je telu potrebno više šećera u krvi.
Telo bi normalno trebalo da održava nivo glukoze na zdravom nivou. Ali se ovo može promeniti ukoliko imate dijabetes ili ne reagujete na insulin onako kako bi trebalo
Svi ugljeni hidrati nemaju istu ulogu u našem telu
Neki izazivaju brz skok šećera u krvi, dok drugi rade sporije, izbegavajući velike ili brze poraste šećera u krvi. Glikemijski indeks se bavi ovim razlikama dodeljivanjem određenog broja namirnicama koji ukazuje na to koliko brzo one povećavaju glukozu u krvi u poređenju sa čistom glukozom (šećerom).
GI skala se kreće od 0 do 100.
Čista glukoza ima najveći GI i daje joj se vrednost od 100
Kada planirate svoje obroke:
• Birajte hranu koja ima nizak, a najviše srednji GI
• Kada jedete hranu sa visokim GI, kombinujte je sa hranom sa niskim GI da biste uravnotežili efekat na nivoe glukoze. GI hrane i njen uticaj na osobe sa dijabetesom mogu se promeniti kada je kombinujete sa drugom hranom.
• Veličina porcije je i dalje važna jer su kalorije svakako važne, kao i količina ugljenih hidrata
Pazite na veličinu porcija i broj ugljenih hidrata u obroku koji jedete, čak i ako sadrži hranu sa niskim GI
• Generalno, prerađena hrana ima veći GI
Voćni sok, instant krompir ili kuvana šargarepa, imaju veći GI od celog voća, pečenog krompira ili sveže šargarepe
• Kuvanje može uticati na GI hrane
“Al dente” testenina ima niži GI od meko kuvane testenine
• Hrana sa više masti ili vlakana obično ima niži GI
• Određene namirnice iz iste klase hrane mogu imati različite GI vrednosti
Beli pirinač dugog zrna ima niži GI od smeđeg pirinča, a beli pirinač kratkog zrna ima veći GI od smeđeg pirinča. Takođe, mleveni ovas ili griz imaju visok GI, ali celi ovas i žitarice celog zrna imaju niži GI
Birajte raznovrsnu i zdravu hranu imajući na umu nutritivnu vrednost celog obroka, neizostavljajući GI namirnica
Neke namirnice sa visokim GI sadrže mnogo hranljivih materija i treba ih obavezno uvrstiti u redovnu ishranu
Uravnotežite ih hranom sa nižim GI
Mnogim ljudima sa dijabetesom, brojanje ugljenih hidrata pomaže u njihovom ograničavanju na zdravu količinu.
Brojanje ugljenih hidrata zajedno sa odabirom zdrave hrane i održavanjem zdrave težine, nekada može biti dovoljno za kontrolu dijabetesa i smanjenje rizika od komplikacija
Ukoliko imate problema sa kontrolom šećera i postizanjem ciljanih vrednosti HbA1c ili želite strožu kontrolu, trebalo bi da, uz savet lekara, započnete korišćenje glikemijskog indeksa kao deo svoje dnevne rutine
GO mešovitog obroka izračunava se jednostavnim sumiranjem vrednosti GO za svaki sastojak ili komponentu.
Za ceo dan preporučeni cilj je GO od 100g za ljude koji troše oko 2.000 kcal
Za ljude koji konzumiraju 3 obroka dnevno, obrok sa niskim GO bi trebao da ima GO ≤ 33 g
Za optimalno zdravlje, trebalo bi da težite da vaše dnevno glikemijsko opterećenje bude ispod 100
Osim nivoa šećera u krvi, zašto je plan obroka sa niskim GI dobra ideja?
Prvo, važno je zapamtiti da GI nije dijeta kao što je na primer keto ili paleo, već drugačiji način uvođenja hrane u vašu ishranu. Više hrane sa niskim GI u ishrani dovodi do bolje zasićenosti, a njena spora razgradnja, pomaže vam da imate trajnu energiju i osećate se “sitim”, duže nego, recimo, krofna. Hrana sa niskim GI ima pozitivan efekat na nivo holesterola, velikim delom zahvaljujući celim žitaricama i hrani sa visokim sadržajem vlakana koja se nalazi na „niskoj“ strani skale.
Dijeta sa niskim glikemijskim indeksom podrazumeva zamenu namirnica visokog GI, namirnicama sa nižim GI.
Ovakvom ishranom ćete:
-
Poboljšati regulaciju šećera u krvi
-
Povećati gubitak težine
-
Smanjiti nivoe enzima u jetri kao i masnoću jetre, posebno ako bolujete od nealkoholne masne jetre
-
Smanjiti holesterol