Povremeno suva usta kod ljudi nisu nužno znak za uzbunu, ali ako vam se to često dešava, može da bude znak ozbiljnih zdravstvenih stanja.
Stomatolog Azad Ejurumlu iz „Banning Dental Group“ ističe da suva usta i loše oralno zdravlje mogu biti znak bolesti poput dijabetesa, povećanog rizika od moždanog udara ili čak HIV infekcije.
„Suva usta mogu biti znak da nešto nije u redu negde drugde u telu. To se može manifestovati simptomima kao što su osećaj lepljenja u ustima, suvo ili bolno grlo, otežano žvakanje ili gutanje ili čak loš zadah. Određena medicinska stanja kao što su moždani udar, dijabetes ili Alchajmerova bolest se mogu posmatrati na ovaj način, a ovi simptomi takođe mogu biti pokazatelj autoimunog poremećaja kao što je HIV ili Sjogrenov sindrom“, rekao je on.
Doktor je dodao da stomatolozi ne brinu samo o vašem oralnom zdravlju, već primećuju i druge probleme kada je u pitanju zdravlje.
„Od vitalne je važnosti da vodite računa o sopstvenom zdravlju i ako primetite uporne simptome suvih usta, o tome treba da se obratite svom lekaru opšte prakse“, objasnio je on.
Dakle, suva usta mogu biti znak upozorenja za: dijabetes, moždani udar, HIV, Alchajmerovu bolest i Sjogrenov sindrom.
Inače, stanje u kojem naše žlezde ne proizvode dovoljno pljuvačke da bi usta održale vlažna je poznato kao kserostomija. Iako možda nikada nećemo uzeti u obzir njen značaj, pljuvačka ima ključnu ulogu u oralnom zdravlju jer pomaže u neutralizaciji kiselina koje proizvode bakterije i takođe ispira čestice hrane.
Takođe je ključna za sprečavanje karijesa, a sadrži i važne enzime koji pomažu u procesu varenja, obezbeđujući da naše telo dobije vitamine i hranljive materije koje su mu potrebne.
Dalje se savetuje da posećujete stomatologa svakih šest meseci kako biste proverili da li je vaša oralna higijena u dobrom stanju i da biste pratili razvoj tegoba. Stručnjaci preporučuju redovno pranje zuba pastom sa fluorom dva puta dnevno po dva minuta, kao i redovno čišćenje koncem i interdentalnom četkicom ili oralnim tušem.