U cilju ostvarivanja javnog interesa u oblasti javnog informisanja, informišemo i edukujemo javnost o Bukovačkoj banji.

U Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju “Bukovička banja” leče se i mladi i stari, a jedino odeljenje za produženo lečenje, edukaciju i rehabilitaciju dece obolele od šećerne bolesti u Srbiji nalazi se upravo u ovoj ustanovi.

Reumatska oboljenja, poremećaji u cirkulaciji, neurološka oboljenja, samo su deo podugačke liste stanja koja ova banjska bolnica uspešno leči. Kada je reč o tretiranju ovih i sličnih oboljenja, uz redovnu terapiju koriste se mineralni izvori lekovite vode i gline.

SMEŠTAJNI KAPACITET

Dr Dejan Pavlović, načelnik Odeljenja za edukaciju, lečenje i rehabilitaciju odraslih pacijenata, objašnjava  da je, pored stručnosti, veoma važan odnos na relaciji pacijent-doktor.

– Najbitniji su stručnost, ljubaznost i profesionalizam svih zaposlenih, odlični smeštajni kapaciteti, kao i savremena fizikalna terapija uz primenu prirodnih lekovitih faktora – priča dr Pavlović.

Banja raspolaže sa 90 kreveta – 40 za lečenje dece od šećerne bolesti i 50 za rehabilitaciju dece i odraslih.

– Postoji i oko 50 postelja za banjske goste. Naša ustanova je jedna od šest banja Srbije koja se bavi stacionarnom rehabilitacijom dece sa neurološkim, reumatskim, ortopedskim, respiratornim i endokrinološkim oboljenjima – objašnjava dr Pavlović.

 

MINERALNE VODE I GLINA

Mineralna voda Bukovičke banje se koristi u terapijske svrhe. Možete da je pijete ili da se kupate u njoj, zavisno od propisane terapije.

– Pijenje mineralne vode se preporučuje kod bolesti digestivnog sistema, bolesti jetre i pankreasa, šećerne bolesti, bolesti bubrega i mokraćnih puteva i bolesti respiratornog sistema – priča dr Pavlović.

Kupanje se sprovodi kao opšta, polukupka ili lokalna kupka u kadama i u bazenu. Ova banja koristi i bukovičku glinu za reumatska oboljenja.

DIJABETES KOD DECE

Odeljenje za lečenje i rehabilitaciju dece u ovoj bolnici postoji još od 1989. godine. U regionu, ali i šire, ne postoji odeljenje ovakvog tipa.

– U osnovi uspešnog lečenja je program kontinuirane edukacije dece i roditelja koji sprovodi tim u sastavu: pedijatar, nutricionista, medicinska sestra, fizioteraput – kaže naš sagovornik.

Centralni član edukativnog tima je dete ili njegov roditelj-staratelj.

– Kada prostorni kapaciteti dozvole, uključuje se i cela porodica. Na odeljenje se upućuju sva deca sa novootkrivenom šećernom bolešću na lečenje i edukaciju, a potom svake godine na reedukaciju i rehabilitaciju – ističe Pavlović.

SAVREMENA TERAPIJA

Kada je reč o nešto savremenijoj terapiji, ova bolnica diči se terapijom limfedema kao posledica maligniteta – progresivnog oticanja međućelijskog tkiva određenog dela tela gde se nagomilava limfa.

– Ovu komplesknu terapiju čine manuelna limfna drenaža, kratkoelastična višeslojna bandaža, kineziterapija i presoterapija-aparaturna redukcija limfedema – priča doktor Dejan Pavlović.

Kako je nastala banja

Blagotvorne vode Bukovičke banje otkrivene su u ataru sela Bukovik, po kojem je sama banja i dobila ime. U početku su za njenu lekovitost znali meštani, čobani i slučajni prolaznici, ali kako se brzo pročula zbog lekovitosti, banja je postala najcenjenije i najposećenije banjsko lečilište i centar mondenskog života Srbije 19. veka. Prvi pisani tragovi o korišćenju mineralne vode datiraju iz vremena pre 1811. godine, a jedan od onih koji je dolazio da se okrepi na izvoru ove vode bio je prosvetitelj i pisac Dositej Obradović. Kao godina nastanka Bukovičke banje uzima se 1836, kada je uređen prostor, izgrađeni objekti, a voda tada dobija i prvo stručno priznanje za lekovitost.

PROJEKAT JE FINANSIRAN OD STRANE GRADSKE UPRAVE ZA KULTURU GRADA NOVOG SADA.

STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.