Šećerna bolest je jedna od najmasovnijih hroničnih, nezaraznih bolesti koja, ne samo da dovodi do tegoba oboleloj osobi, nego može dovesti i do brojnih invaliditeta, radne nesposobnosti i predstavljati prepreku razvoju društva kao celine. Pretpostavlja se da u našoj zemlji ima oko 1.000.000 osoba sa dijabetesom, od čega preko 250.000 osoba ne zna da ima ovo podmuklo i opasno oboljenje.

Šećerna bolest je u porastu u svim zemljama sveta i predstavlja veliki problem za čovečanstvo, konkretno za ostvarivanje milenijumskih ciljeva razvoja čovečanstva.

Napredak u oblasti sintetisanja novih lekova za lečenje šećerne bolesti je izuzetno veliki, pogotovo u poslednjoj deceniji, tako da postoji spektar lekova koji se primenjuju u različitim fazama bolesti.

Takođe, definisana su i pravila kada se koji od ovih lekova koriste. Međutim, i pored ovog ogromnog napretka, ostao je prostor u kome kod ne malog broja obolelih, lečenje ne može biti uspešno, ili trajno uspešno primenom postojećih medikamenata. Ovo nameće stalnu potrebu istraživanja u smislu definisanja novih preparata, koji bi mogli da popune ove nedostatke.

Veliku pažnju javnosti, kako stručnjaka koji se bave dijabetesom, tako i osoba obolelih od ove bolesti, izazvala je najnovija klinička studija koja je pokazala doprinos novog suplementa od biljnih elemenata u postizanju kontrole metabolizma u dijabetesu.

Lekari kliničkog centra u Tel Avivu, Izrael, uspeli su da 2016. godine sintetišu prirodni dodatak ishrani u vidu preparata koji se sastoji od različitih biljaka, među kojima su kurkuma, cimet, amla, gorka dinja, srebrna svilenica, piskavica, jambolan i drugi, koji je bio bezbedan za upotrebu kao dodatak ishrani u ljudi i za koga se u prvim studijama pokazalo da već za 7 dana pravilne upotrebe snižava vrednost šećera u krvi.

Nakon toga, interes za ovaj prirodni preparat „CuraLin“ je postao vrlo veliki, tako da je osmišljena i sprovedena objektivna naučna studija o efikasnosti i bezbednosti ovog preparata. Rezultati ovog istraživanja su publikovani u uglednom naučnom časopisu Internacionalne federacije za dijabetes i pokazali su da je, nakon mesec dana korišćenja ovog preparata kao dodatak na standardnu terapiju za dijabetes, više od 70% ispitanika uspelo da ostvari poboljšanje nivoa šećera u krvi, u poređenju sa placebom (neaktivna supstanca).

Prema rečima prof. dr Nebojše M. Lalića, poznatog stručnjaka u oblasti dijabetologije, ova studija je jedan od retkih naučnih dokaza da preparati suplemenata, primenjeni kao dodatak na standardnu terapiju, mogu značajno poboljšati nivo šećera u krvi, a da pri tome ne proizvode neželjene efekte.

– Za razliku od medikamenata, kod nas, kliničke studije nisu preduslov za registrovanje suplemenata pa postoji razumno oklevanje u preporukama za uključivanje suplemenata u redovnu terapiju. Upravo zbog toga, rezultati ove studije otvaraju put medicini zasnovanoj na dokazima kada se radi o ovom suplementu. Nakon ove studije uskoro će biti organizovana slična kontrolisana naučna ispitivanja u Italiji, SAD, Kanadi i drugim zemljama širom sveta, kao i u našoj sredini. Rezultati urađene studije ukazuju da će još veći broj pozitivnih nalaza učvrstiti poziciju ovog preparata u lečenju, naročito početnih oblika, dijabetesa tipa 2 – naveo je profesor Lalić.

Inače, ovaj preparat je registrovan u našoj zemlji kao suplement od strane Ministarstva zdravlja Republike Srbije, a isto tako i u 55 zemalja širom sveta.

 

PROJEKAT JE FINANSIRAN OD STRANE GRADSKE UPRAVE ZA KULTURU GRADA NOVOG SADA.

STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.